Zimowe zmagania

    A pewnie, że zmagania. Dojazd do Eldorado po oblodzonych drogach jest wyjątkowo trudny i stresujący, a fotograficzna posucha ciągle trwa. Leśna wyprawa to teraz istny koszmar. Maszerowanie w głębokim śniegu - żadna przyjemność. Pod nogami, w ukryciu, czają się śliskie pułapki. Błotko, które wcale nie chce zamarznąć, podstępnie ukryte pod śniegiem czeka na nieostrożny ruch, albo konarek jakiś, utrącony leży sobie cichutko przykryty białym puchem i tylko wygląda, żeby nieostrożna gicz nań stanęła. Nie. Wcale nie o to chodzi, że podstępnie wystrzeli, głośnym trzaskiem oznajmiając obecność wstrętnego intruza. Taki konarek zapewnia poślizg nie gorszy niż błotko, z tą przewagą, że kierunek ruchu do końca nie znany, bo wprawdzie stopa na pewno w dół pogoni, ale jeszcze może gibnąć się na lewo lub prawo - cóż za okazja, żeby doprowadzić do większej hecy, gwałtownych tańców i łamańców mających na celu nie tylko utrzymanie równowagi, ale też uratowanie nogi przed skręceniem. Tak. Zdecydowanie ciekawie jest w lesie zimą.


    Ale gdy się już na szczyt doliny wdrapię, gdy umęczony przysiądę na jakimś pniaku, skrzętnie podkładając karimatę, żeby sobie czego nie odmrozić, gdy taki zziajany przyklapnę. Co za rozkosz. Cisza w zimie jest wprost wyjątkowa. Las przecudnej urody, szczególnie gdy pada śnieg. Urok tych chwil zdecydowanie potrafi wynagrodzić wysiłek zakładania kolejnych warstw odzieży, trudny dojazd i uciążliwą wspinaczkę. Ostatnio przysiadłem sobie na zwalonym drzewie i ze zdziwieniem stwierdziłem, że siedzę sobie na... tropie rysia. Szedł sobie przez las, iście po kociemu wskoczył na zwalone drzewo i choć pień wcale nie był nazbyt szeroki, przespacerował sobie od końca, do końca. Ślad był całkiem świeży i wyraźmy, mimo padającego śniegu. Możliwe, że sapiąc i dysząc, spłoszyłem go i odszedł niezauważony. Kiedyś go jeszcze wypatrzę.

    Niemota zdjęciowa trwa, ale w lesie jestem co tydzień. Uparłem się, że tej zimy dam z siebie wszystko. Może w końcu nauczę się jak pokazać to niesamowite piękno, jakie zimowy las potrafi roztoczyć.

Komentarze

Popularne posty